تعریف مشاوره مدیریت :

مشاوره به زبان ساده یعنی انتقال دانش، که لازمه آن تخصص و تحصیلات است. به صورت کلی مشاورین مدیریت با حل مسائل جاری سازمان‌ها به آنها کمک می‌کنند تا روش‌های بهتری برای پیشبرد امور به کار گیرند. عموما این روش‌ها بهترین و به روزترین مدل‌های انجام شده در سطح جهانی است که قبلا در سازمانی دیگر پیاده سازی شده و به شکل یک ابزار اجرایی آماده‌ی پیاده‌سازی است.

 

مشاوره مدیریت در ایران:

اولین قدم‌ها برای ارائه خدمات مشاوره مدیریت در ایران توسط «مرکز راهنمایی صنایع ایران» برداشته شد. این موسسه در پی رکود اقتصادی غیرقابل پیش‌بینی دهه 1330 و ایجاد بحران در صنعت کشور، با هدف آموزش و توسعه مدیریت در صنعت ایران تأسیس شد. اما در اوایل دهه 1340 این مرکز با تغییر شکل و هدف به «سازمان مدیریت صنعتی» تغییر نام داد. در ادامه مدیران سازمان تصمیم گرفتند به جای ارائه خدمات ارشادی، مسئولیت دستاوردهای حاصل از به کارگیری روش‌های نوین مدیریتی در تحول بنگاه‌ها را بپذیرند و به این ترتیب سازمان رویکرد «ارائه خدمات مشاوره مدیریت» را در دستور کار قرار داد. در سال‌های اخیر نیز «انجمن مشاوران مدیریت ایران» نیز با رویکرد « توسعه برند و بازار مشاوران مدیریت ایران» تلاش‌های بسیاری در پیشبر این صنعت کرده است

آینده‌ی بازار مشاوره مدیریت در ایران:

در گزارشی که در سال ۲۰۱۷ توسط سایت Consultancy.uk  تهیه شد، اندازه بازار مشاوره مدیریت ایران فقط ۶ میلیون دلار بوده است. این درحالی است که طبق پیش‌بینی‌های همین منبع، چشم انداز اندازه‌ی این بازار رشدی تا ۸۵۰ میلیون دلار را پیشنهاد می‌کند و این یعنی یکی از بزرگترین رشدهای یک صنعت در سال‌های پیش رو در حال وقوع است. با بررسی روندهای معمول در بازار، مشخص می‌شود که به‌هنگام وقوع بحران‌ها و رکود اقتصادی، استفاده از مشاورین مدیریت با رویکرد به حداقل رساندن رکود، افزایش چشمگیری را تجربه می‌کند. برای مثال بر اثر رکود اقتصادی در دهه ۴۰ و ۵۰ میلادی در امریکا، تعداد شرکت‌های مشاوره مدیریت بیش از ۲ برابر گردید و حجم بازار آن نیز تا ۵ برابر افزایش یافت.

برای چه کسانی مفید است؟

افراد یا شرکتهایی که مشخصا به موضوع یا مدل علمی که نیاز به دانش تخصصی دارد، احتیاج دارند وارد فرآیند مشاوره می شوند. دانشی که اگر مدیر سازمان   بخواهد خود را درگیر فراگیری و یا آموزش آن کند باید مجددا چرخی را از نو بسازد. این پروژه ها زمان دار بوده و با بودجه مشخص در قالب پروپوزال و قرارداد اولیه شروع   می شوند و پس از اتمام آن کار مشاور تمام شده و می تواند رابطه را تمام کند. و پرسنل و مدیران شرکت بر اساس مدل طراحی شده توسط مشاور، را ه را ادامه دهند. 

سوابق شرکت :

شرکت گسترش مدیریت سامان ایساتیس در طی یک دهه گذشته فعالیتهای متعددی در این زمینه انجام داده که فهرستی از طرح هایی که در قالب خدمات مشاوره ای صورت گرفته به شرح زیر می باشد: